Urban Post-COVID Recovery in the V4 Countries


Urban Post-COVID Recovery in the V4 Countries

mężczyźni przed komputerem w trakcie pracy

Pandemia COVID-19 miała negatywny wpływ na funkcjonowanie gmin. Doprowadziła do zmniejszenia dochodów budżetowych, utrudniła świadczenie usług publicznych w wielu obszarach polityki miejskiej (w wielu politykach sektorowych) i, co z tym związane, wymusiła reakcję samorządów miejskich. Dlatego projekt koncentruje się na kwestii odbudowy miast po pandemii COVID-19 w krajach V4: Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Współpraca badaczy i praktyków z Polski, Czech, Słowacji i Węgier umożliwia diagnozę mechanizmów reagowania na kryzys po pandemii COVID-19 na poziomie samorządów miejskich. Brakuje takiej analizy, która koncentrowałaby się na krajach V4 i zawierała rekomendacje skierowane do praktyków – przedstawicieli instytucji publicznych (samorządów gminnych), organizacji pozarządowych oraz, co najważniejsze, mieszkańców. Projekt wypełnia tę palącą lukę. Co więcej, pozwala określić, czy istnieje wspólny „wzorzec” odbudowy miast po pandemii COVID-19 w krajach V4 i czy kraje V4 mogą podążać za doświadczeniami „starych” krajów UE.

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego jest liderem projektu realizowanego w latach 2022-2025 i kierowanego przez dra Kamila Glinkę.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Partnerzy projektu:

  • Metropolitan University (Praga, Czechy)
  • University of West Bohemia (Pilzno, Czechy)
  • Comenius University (Trnava, Słowacja)
  • University of Szeged (Szeged, Węgry)
  • The Network of European Metropolitan Regions and Areas (Francja)
  • Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa (Wałbrzych)
  • Miasto Wrocław
Metropolitan University logo
University of West Bohemia
Comenius University logo
University of Szeged (
The Network of European Metropolitan Regions and Areas
Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa  logo
miasto Wrocław logo

Koordynator projektu:

dr Kamil Glinka

kamil.glinka2@uwr.edu.pl

Visegrad Fund

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER