Unravelling the potential of inter-parliamentary cooperation in the EU


Unravelling the potential of inter-parliamentary cooperation in the EU

mężczyźni przed komputerem w trakcie pracy

Tytuł projektu: Two sides of the same coin? Unravelling the potential of inter-parliamentary cooperation in the European Union (InPaCo)

Parlamenty krajowe i Parlament Europejski (PE) są dwiema stronami tego samego medalu – demokracji przedstawicielskiej Unii Europejskiej (UE) (zgodnie z definicją zawartą w art. 10 Traktatu o Unii Europejskiej) – i mają do odegrania ważną rolę w wielopoziomowym systemie zarządzania UE jako pośrednicy legitymizacji. Jednak niespełniony potencjał ich współpracy jest jednym z czynników stojących za wzrostem eurosceptycyzmu, partii populistycznych, a także ogólnego rozczarowania obywateli wielką ideą „projektu europejskiego”.

Podstawowym celem InPaCo jest zbadanie potencjału współpracy międzyparlamentarnej (IPC) między parlamentami krajowymi a PE w sferze spraw UE. Pierwszym celem badawczym InPaCo jest identyfikacja preferencji instytucjonalnych i czynników, które sprzyjają i utrudniają dynamikę międzyparlamentarną w obszarze spraw UE.

– Czy czynniki stojące za preferencjami związanymi z IPC są endogeniczne (tj. związane z przynależnością polityczną lub narodowością) czy egzogeniczne (tj. determinowane przez sektory polityki lub rodzaj IPC)?

– Jakie preferencje mają PE i parlamenty krajowe w odniesieniu do potencjalnych reform mających na celu wzmocnienie IPC w UE?

Drugim celem badawczym InPaCo jest zbadanie wpływu niedawno zakończonej Konferencji w sprawie Przyszłości Europy (CoFoE), a także związanych z nią działań następczych, na stosunki międzyparlamentarne w UE.

– Czy konferencja CoFoE stanowiła siłę napędową czy przeszkodę dla stosunków międzyparlamentarnych i dlaczego?

– Czy wywołało ona nowe formy ponadnarodowego parlamentaryzmu w UE?

– Co nam to mówi o ewolucji demokracji przedstawicielskiej w UE?

InPaCo to 3-letni projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS, numer grantu: 2021/43/B/HS5/00061.

Kwota finansowania: 200 000 EUR.

Członkowie zespołu

Karolina Borońska-Hryniewiecka (główny badacz) jest profesorem uczelnianym w Instytucie Politologii i członkinią Katedry Jeana Monneta na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2020 r. jest stypendystką wizytującą w Centre européen de sociologie et science politique na Université Paris 1-Sorbonne. Jej badania leżą na przecięciu porównawczej polityki europejskiej, legitymizacji i studiów legislacyjnych. W przeszłości pracowała jako stypendystka Jean Monnet w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (2012-2013), wykładowca na Uniwersytecie Masaryka (2013-2015), kierownik programu UE w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (2016-2018), a także jako visiting fellow w Sciences Po (2019-2020). Jest autorką książki „Parlamenty narodowe w systemie politycznym Unii Europejskiej. Role, ambicje i ograniczenia” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Scholar (Warszawa, 2021). Jej prace ukazały się m.in. w European Political Science Review, Politics and Governance, Journal of European Integration i The Journal of Legislative Studies.

Jan Krotký jest badaczem w projekcie InPaCo i adiunktem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uzyskał tytuły magistra socjologii i studiów europejskich na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Masaryka w Brnie, gdzie w 2023 r. ukończył również studia doktoranckie w dziedzinie stosunków międzynarodowych i studiów europejskich. W latach 2021-2022 pracował jako badacz na TU Darmstadt w projekcie HEUREC, dotyczącym solidarności i spójności społecznej w Europie. Jego badania koncentrują się na dyskursie politycznym w Parlamencie Europejskim i legitymizacji UE. Jego ostatnie prace zostały opublikowane w European Policy Analysis, Journal of European Contemporary Studies i European Security.

Karolina Borońska-Hryniewiecka
Jan Krotký
InPaCo logotyp
logotyp UWr

l

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER