Współpraca z zagranicą

Umiędzynarodowienie badań naukowych oraz procesów uczenia się stanowi jeden z kluczowych elementów działalności Instytutu Politologii. Działania w tym zakresie podejmowane są w Instytucie w sposób stały i konsekwentny od kilkunastu lat. W ramach działań w tym zakresie Instytut Politologii realizuje liczne inicjatywy w zakresie:
- Rozwoju oferty edukacyjnej w języku angielskim;
- Aktywnej realizacji programów mobilności studentów oraz kadry badawczo-dydaktycznej (Erasmus+, CEEPUS, umowy bilateralne i inne);
- Wspierania międzynarodowych przedsięwzięć badawczych i publikacji oraz międzynarodowych kontaktów pracowników Instytutu;
- Zwiększania widoczności Instytutu na arenie międzynarodowej.
Współpraca naukowa
W ramach wspierania międzynarodowych przedsięwzięć badawczych, publikacji i międzynarodowych kontaktów pracowników Instytutu, uruchomiony został instytutowy program wsparcia tłumaczeń oraz proofreadingu dla pracowników chcących publikować za granicą, w szczególności w renomowanych czasopismach i wydawnictwach. Instytut opłaca także składkę członkowską w European Consortium for Political Research (ECPR), dzięki czemu pracownicy i studenci mogą uczestniczyć w organizowanych przez ECPR wydarzeniach (konferencje, szkoły letnie) na preferencyjnych warunkach.
W ramach zwiększania widoczności Instytutu na arenie międzynarodowej, w ostatnich latach prowadzone były działania mające na celu promocję Instytutu Politologii jako wiodącego ośrodka badań politologicznych w regionie i na całym kontynencie. Ważnymi elementami tej strategii było goszczenie dorocznej konferencji Central European Political Science Association (CEPSA) w roku 2017, ale przede wszystkim organizacja we Wrocławiu dorocznej konferencji European Consortium for Political Research (ECPR) we wrześniu 2019 r. Konferencja ECPR jest największym wydarzeniem politologicznym w Europie (ponad 1500 uczestników), z udziałem nie tylko badaczy z kontynentu, ale także z innych części świata. Instytut Politologii został bardzo dobrze oceniony za organizację tego wydarzenia, zarówno przez władze ECPR, jak i przez uczestników konferencji.
Efektem tych działań są w ostatnich latach publikacje pracowników Instytutu w wiodących periodykach o zasięgu europejskim i światowym, jak również udział w znaczących (zarówno według kryterium naukowej wartości, jak i budżetu) projektach międzynarodowych. Coraz częściej pracownicy Instytutu należą także do mniej lub bardziej zinstytucjonalizowanych międzynarodowych grup badaczy, zajmujących się danymi zagadnieniami.
Stworzone na bazie relacji bilateralnych relacje pogłębiane są poprzez inicjatywy takie, jak:
- Szkoła Letnia Demokracji (Summer School on Democracy), organizowana corocznie od 2013 r., przy wsparciu agencji CEEPUS i Erasmus+, z udziałem studentów i wykładowców z uczelni partnerskich;
- Wizyty wykładowców zagranicznych, np. w ramach wrocławskiego programu miejskiego Visiting professors (Wrocławskie Centrum Akademickie) lub we współpracy z Academia Europea – Wroclaw Hub.
Elementem strategii internacjonalizacji jest także wydawanie przez Instytut Politologii (od 2013 r.) czasopisma w języku angielskim – Polish Political Science Review (PPSR).
Współpraca dydaktyczna
Umiędzynarodowienie procesów uczenia się realizowane jest przede wszystkim w oparciu o istniejącą w Instytucie ofertę studiów w języku angielskim. Instytut Politologii prowadzi na kierunku Politologia studia w języku angielskim – na poziomie magisterskim od roku 2008/2009, zaś na poziomie licencjackim od semestru letniego roku akademickiego 2012/2013. Na poziomie magisterskim prowadzony jest także program podwójnego dyplomu we współpracy z Georgian Institute of Public Affairs z Tbilisi (Gruzja).
W ramach aktywnej realizacji programów mobilności studentów oraz kadry naukowo-dydaktycznej prowadzone są działania związane z wyjazdami studentów i pracowników własnych, jak również z przyjmowaniem studentów i pracowników z uczelni partnerskich. Szczególnie w tym drugim wymiarze Instytut Politologii należy do najaktywniejszych jednostek Uniwersytetu Wrocławskiego, przyjmując corocznie kilkudziesięciu studentów oraz kilkunastu pracowników uczelni zagranicznych.
W przypadku programu Erasmus+ Instytut Politologii posiada obecnie ponad 60 umów z uniwersytetami z krajów członkowskich UE oraz z kilku krajów stowarzyszonych. Ponadto, jesteśmy członkiem dwóch sieci akademickich w ramach programu CEEPUS.