Nasi na zawodach łazików marsjańskich

W dniach 15-17 września dr hab. Bartosz Smolik z Instytutu Politologii oraz studenci Zarządzania Projektami  Społecznymi (tryb niestacjonarny) uczestniczyli w 9. edycji European Rover Challenge. 

ERC jest wydarzeniem międzynarodowym, w którym co roku dwadzieścia pięć drużyn z całego świata rywalizuje w zawodach łazików marsjańskich. Studenci NZPS, jako wolontariusze wydarzenia, mieli okazję uczestniczyć w różnych etapach tworzenia dużego i prestiżowego  projektu, jakim niewątpliwie jest ERC. Projekt składa się z trzech różnych segmentów: zawodów robotów, wystaw i pokazów oraz prelekcji. Wolontariusze wspierali  zespoły biorące udział w zawodach na różnych etapach. W strefie wystawców zapoznawali się z działalnością firm, kół naukowych, agencji kosmicznych, wśród których były m.in. Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Fundacja Kosmiczna, czy  stowarzyszenie Mars Society Polska.  W trzecim segmencie mieli okazję wysłuchać prelekcji specjalistów z agencji kosmicznych i firm będących liderami w tematyce kosmosu. Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się: dr Sławosz Uznański (polski astronauta), prof. Grzegorz Wrochna (prezes zarządu Polskiej Agencji Kosmicznej), czy  dr Tomasz Rożek (polski dziennikarz naukowy i fizyk, założyciel Fundacji „Nauka. To Lubię”).
Z niektórymi z prelegentów studenci osobiście przeprowadzali wywiady, co wzbogaciło także ich umiejętności pod kątem medialnym. Jak podkreślają studenci, uczestnictwo w tak dużym projekcie umożliwiło im zdobycie nowych kompetencji  w dziedzinie zarządzania projektami.

 „European Rover Challenge to bardzo ciekawe wydarzenie, które można polecić każdemu miłośnikowi kosmosu oraz projektów o tej tematyce. Udział w ERC 2023 to możliwość zdobycia doświadczenia, poznania nowych ludzi, a także obcowania z osobami ze świata nauki i różnych dziedzin życia, które są powiązane z przestrzenią kosmiczną. Podczas tegorocznej edycji mieliśmy okazję zająć się m.in. wywiadami oraz tworzeniem treści i innego typu nagrań na media społecznościowe. Niewątpliwie wzbogaciło to nasze umiejętności w tych obszarach” – Paweł Skorb (student ZPS)

„Moje wrażenia przekroczyły najśmielsze oczekiwania. Byłem zarówno podekscytowany, jak i zaciekawiony. Mieliśmy jasne działania i cele, które realizowaliśmy. Zamierzam tam wrócić za rok” – Damian Wochnik (student ZPS)

[Daniel Lis, III NZPS]

przedstawiciele IPoL podczas zawodów ERC

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER