Studenci IPoL z wizytą w Ośrodku Edukacji Astronomicznej
17 maja studenci Wydziału Nauk Społecznych, w tym Instytutu Politologii, wspólnie odkrywali tajemnice kosmosu – uczestniczyli w wyjeździe do Ośrodka Edukacji Astronomicznej UWr w Białkowie!
W pierwszej części wizyty mgr Kamil Bicz wprowadził uczestników w tematykę ruchów ciał niebieskich: z pomocą multimedialnej kopuły planetarium, w jednej chwili można było przenieść się w czasie i przestrzeni, śledząc ruchy Słońca, planet i gwiazdozbiorów. Nie mniej emocji towarzyszyło opowieściom o aktualnym stanie wiedzy na temat Marsa – dr Paweł Preś przedstawił Czerwoną Planetę nie tylko jako ważny punkt odniesienia dla załogowej przyszłości eksploracji kosmosu, ale też wątek polityki amerykańskiej administracji.
Kolejna prelekcja przybliżyła uczestnikom geologię Księżyca. W holu zwiedzanego Ośrodka jest zawieszony trójwymiarowy model Marsa, dzięki czemu zwieszający „stąpali po Księżycu”, spacerując po przeźroczystej podłodze ukazującej jego topografię. Czwarta część wizyty była poświęcona księżycom Jowisza i Saturna – od skalistych globów po lodowe światy skrywające oceany głębsze niż te ziemskie. Tu uczestnicy poznali wizję przyszłej eksploracji tych odległych ciał niebieskich.
Uczestnicy wyprawy poznali również ofertę edukacyjną Ośrodka Edukacji Astronomicznej – przedstawiła ją kierowniczka placówki mgr Izabela Pelc. – Wyjazd był ciekawy, przyjazny i rozwojowy – przyznał Damian Wochnik, student WNS.
Wyjazd stanowił formę podziękowania za zaangażowanie w organizację oraz pomoc przy konferencji Horyzont Mars, która odbyła się w październiku 2024 roku w Instytucie Politologii. – Wyjazd był niesamowitym doświadczeniem! Po intensywnym czasie pracy jako wolontariusz przy konferencji z cyklu Horyzont Mars, możliwość odwiedzenia planetarium była świetną nagrodą. Było nie tylko ciekawie, ale też bardzo integracyjnie – mogliśmy spędzić czas razem, dzieląc się pasją do nauki i kosmosu – powiedziała Dominika Sałaga, studentka zarządzania projektami społecznymi.
Na zakończenie wizyty w Ośrodku Edukacji Astronomicznej odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów i podziękowań za pracę wolontariacką przy organizacji ubiegłorocznej konferencji. – Dziękując wszystkim za dotychczasową współpracę chciałem zaprosić Was do jej kontynuacji w czasie kolejnych konferencji, innych analogicznych wydarzeń. Zachęcam także do zgłębiania tematyki kosmicznej od strony nauk społecznych jako ciekawego fenomenu aktywności ludzkiej, która jest stale rozszerzana – podkreślał dr hab. Bartosz Smolik, organizator wyjazdu z ramienia Instytutu Politologii i Mars Society Polska. Dr hab. Paweł Turczyński prof. UWr z Instytutu Studiów Europejskich i prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich o. Wrocław, które było współorganizatorem konferencji Horyzont Mars podkreślał z kolei: – Inicjatywa, którą rozpoczęliśmy w 2020 r. trwa i rozwija się, Po trzeciej konferencji dotyczącej eksploracji kosmosu i polityki kosmicznej UE można uznać, że takie spotkania stały się trwałym elementem życia naukowego naszego Wydziału, cieszą się dużym zainteresowaniem naszych naukowców i studentów.
Paweł Skorb
dr hab. Bartosz Smolik
dr hab. Paweł Turczyński, prof. UWr
fot. Konrad Mruk










