Nieszablonowe zajęcia terenowe w wykonaniu studentów ZPS

Studenci I i III roku zarządzania projektami społecznymi w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym po raz kolejny wyruszyli zdobywać wiedzę w terenie. Wyjazd badawczy odbył się 28 kwietnia.

Z głowami pełnymi pytań wyruszyliśmy w okolice malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Na początek zaplanowaliśmy spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Form Alternatywnych Rozdroże, Sewerynem Pankiem. Na co dzień rządza Torem Off-Road w Dzikowcu. Poza tym prowadzi również szereg działań animacyjnych dla lokalnej społeczności, współpracuje z lokalnym samorządem, jak również z Centrum Kultury gminy Nowa Ruda. Opowiedział o swojej niełatwej pracy, a potem interesująco i cierpliwie odpowiadał na wiele naszych pytań. Przygotował również dla nas również atrakcje w postaci przejażdżki samochodem terenowym (a nawet dwoma), oddania kilku strzałów z pistoletów ASG, jazdy zdalnie sterowanymi modelami RC i upieczenia kiełbasek na ognisku. Wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody.

Mocno podekscytowani ruszyliśmy zdobywać wiedzę dalej. Tym razem naszym celem była dzielnica Nowej Rudy – Słupiec. Tu mieliśmy okazję spotkać się z prezesem Centrum Turystyczno – Sportowego, Wojciechem Kołodziejem. Jego bogate doświadczenie jako animatora obejmuje nie tylko działania sportowe, ale również kulturalne (przez wiele lat był dyrektorem Noworudzkiego Ośrodka Kultury). Miał dla nas kilka anegdot jeszcze z początków swojej działalności. W jego wypowiedziach mocno wybrzmiewał motyw “słuchania drugiego człowieka” jako drogi do sukcesu w budowaniu interesujących wydarzeń.

Tu również ugościliśmy się smacznym obiadem. Byliśmy naprawdę zaskoczeni wielkością serwowanych porcji obiadowych. Wcześniejszy jednak pobyt na świeżym powietrzu tylko zaostrzył nam apetyt.

Posileni i pełni nowych sił ruszyliśmy w dalszą drogę. Tym razem naszym celem było spotkanie z Kierowniczką Referatu Turystyki i Promocji Miasta Nowa Ruda, Elżbietą Bisikiewicz. Zanim to jednak nastąpiło wzięliśmy udział w miejskiej grze terenowej, dzięki której mogliśmy poznać choć trochę historię, topografię i atrakcje miasta.  O innych ciekawych formach aktywizacji zarówno turystów, jak i lokalnej społeczności Pani Bisikiewicz opowiedziała nam w siedzibie Informacji Turystycznej. Odpowiedziała na nasze pytania, a na koniec podarowała wspaniałe przewodniki i okazjonalne porcelanowe kubeczki, które przypadły do gustu uczestnikom wyjazdu.

Biała Lokomotywa – ostatni z punktów na naszej trasie, to kawiarnio-lodziarnia znana nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. A to za sprawą kilku czynników. Do niedawna lokal nie miał nawet karty. Co w takim razie stanowi o sukcesie tego miejsca? Po pierwsze – wspaniała kawa, po drugie – najlepsze lody (zarówno pierwsze, jak i drugie przygotowywane z najwyższej jakości składników), po trzecie – szef i jego kadra. Właściciel, Leszek Kopcio powtarza jak mantrę: – Trzeba słuchać ludzi, zachęcać ich do rozmowy, w trakcie której dowiecie się, na co mają ochotę, co lubią. Pan Leszek to prawdziwy gawędziarz. Jego opowieści o kawie i dygresje w innych tematach sprawiły, że godzina prysnęła, jak z bicza. Trzeba było się żegnać, a tu jeszcze o tyle chcielibyśmy zapytać. I tyle spróbować.

Tegoroczny wyjazd badawczy został entuzjastycznie odebrany – Wyjazd bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Miałam możliwość poznać bardzo inspirujące osoby, dla których praca to pasja. Osoby te przyczyniły się do sukcesu, odbudowy gminy Nowa Ruda. Jestem zaskoczona, że każdy student miał bardzo ciekawe pytania do gości, którzy zawsze wiedzieli, jak na nie odpowiedzieć – skomentowała jedna z uczestniczek wydarzenia, Natalia Grzegorzek z III roku NZPS. Każdy wyjazd i rozmowa czegoś uczą, podobnie było w tym przypadku. Natalia zwróciła uwagę na pracę wykonywaną przez poszczególne osoby oraz jej finalne efekty. – Wyjazd badawczy pokazał mi, jak w praktyce można aktywizować lokalne społeczeństwo. Eksperci w tym temacie, z którymi mieliśmy możliwość rozmawiać, są bardzo kreatywni oraz oddani swojej pracy. Z tego wyjazdu wyniosłam dosyć istotną naukę, że ciężka praca popłaca – dodała studentka.

Swojej radości z możliwości uczestniczenia w wyjeździe badawczym do Dzikowca Kłodzkiego nie kryła również inna ze studentek III roku NZPS – Agata Mroczkowska. Zwróciła ona szczególną uwagę na pierwszą z atrakcji, czyli spotkanie z Sewerynem Pankiem, Prezesem Stowarzyszenia Form Alternatywnych Rozdroże. – Pan Seweryn ciekawie opowiadał o wysiłku włożonym w to, aby społeczność lokalna miała możliwość ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W tym miejscu mogliśmy skorzystać z aż trzech atrakcji animacyjnych – powiedziała Agata. Pozytywne emocje wzbudzało nie tylko przygotowane tam ognisko i pieczenie kiełbasek, ale również przejazd samochodem terenowym, strzelanie z wiatrówki, a także wyścigi zdalnie sterowanymi autami w terenie leśnym.

Studenci I roku również mieli pozytywne odczucia związane z tym wydarzeniem. – Wyjazd bardzo mi się podobał, był pełen wrażeń i niesamowitych przeżyć. Poznałam Nową Rudę, która okazała się pięknym oraz bardzo klimatycznym miasteczkiem. Samo zwiedzanie tego miejsca, odwiedziny w Centrum Turystyczno-Sportowym i rozmowa z Prezesem Zarządu dały mi wiele odpowiedzi na pytania odnośnie kultury, sportu i nauki na tym terenie – powiedziała Natalia Gierdalska.

Możliwość zobaczenia procesu animacyjnego z bliska pozwoliła uczestnikom na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Niektóre z zaobserwowanych rozwiązań, chcieliby zastosować także w swoich gminach. Inni natomiast deklarowali, iż pozyskane informacje wykorzystają przy tworzeniu projektów animacyjnych. Uczestnictwo w wielu animacjach podczas wyjazdu badawczego sprawiła, że niektórzy odkryli siebie na nowo. To też pokazuje, jak istotne jest, aby studenci zdobywali nie tylko wiedzę w uczelnianym budynku, ale i poznawali wszelkie zagadnienia tematyczne w praktyce.

Kilka dni po spotkaniu mieliśmy okazję porozmawiać z Sewerynem Pankiem i zapytać o jego wrażenia z naszej wizyty. – Brawo dla Was i dla władz uczelni, które inwestują w swoich studentów. Oby więcej takich inicjatyw – skomentował lokalny działacz społeczny, który podczas wyjazdu poświęcił kilka godzin na rozmowy ze studentami Zarządzania Projektami Społecznymi.

Wyjazd badawczy był projektem w ramach konkursu na inicjatywy edukacyjne dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedsięwzięcie powiązane było z kursem Animacji Aktywności Społecznej, rolę opiekuna naukowego i inicjatora udziału w konkursie pełnił dr Andrzej Ferens z naszego instytutu.

Autorzy tekstu:
Paweł Skorb

Diana Lisowska-Panek

wyjazd badawczy studentów ZPS

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER